info@trakyaguvercin.com     282 361 3883

Haber / Makale Detayı

GÜVERCİN CİNSLERİ,GÜVERCİN ÇEŞİTLERİ,GÜVERCİN TÜRLERİ,GÜVERCİN IRKLARI,GÜVERCİN ÖZELLİKLERİ

AG GÜVERCİN

 

 

     Ag güvercin türleri bilindiği üzere farklı renk çeşitleri ve boy farklılıkları vardır.Uçuş özellikleri olarak oldukça iyi ve hızlı kanat çırpıp yüksek uçuş yaparlar ve inişleride oldukça hızlı olur.Bu güvercinin ortalama havada kalma süresi 10 ile 15 dakika arasındadır.Yükselişi ise 200 metreye kadar çıkabiliyor inişi çok hızlı oluyor ortalama en yüksek 160 km civarındadır.

                 

      Ag güvercinlerinin yaşam süresi 13 yaşına kadardır performansı uzun süre devam eder tahmini olarak 8 yada 9 yıl kadar .Ag güvercinleri 7 aydan sonra isterseniz çiftleştirebilirsiniz.Uçurmak için bu güvercinlerden istiyorsanız erkek olanı idealdir.

 

ADANA

 Adana Güverci 'nin en büyük özelliği  "dalıcı" güvercin sınıfının  en iyisi denilebilir. Ta gök yüzünün en üst noktalarından salmaya kadar inişini izlemek bambaşka bir keyifdir. Adana güvercin'leri bilindiği üzere kümeler halinde 3lü ve 2li uçurulması gerekmektedir.

 

 

 

 

    Bu gurubun her adına  " POSTA "  ismi denilmiştir.Bu küme uçan kuşların herbirinde mutlaka 1 öncü görülür böylelikle klasik bir Adana kuşunun türünü görmüş oluruz.Adana güvercini diğer güvercinlere nazaran çok daha iri ve büyük  ölçülere  sahipdir.

 

 

ALABADEM

   Alabadem güvercinlerinin kafa bölgesi ve kanat uç tüyleri beyazdır.Tüyler ortalama olarak 6/6 veya 8/8 kabul edilebilir.Başlarında gövde rengindeki badem adı verilen işaret vardır.Bu kuşların göz renkleri bazılarının siyah bazıların ki çakırdır.

    Alabademler havada 4 ila 5 saat arası uçabilirler kümeslerine yaklaştıkları zaman arka arkaya takla atıp görsel bir şov sunarlar bu görüntüyü izlemekten ayrı bir zevk verir.Alacabadem cins güvercinleri artık hemen hemen görünmesi imkansız kadar zor çünkü ırkı tükenecek kadar az durumdalar yırtıcı kuşlardan korkmalarından dolayı pek çıkmadıkları için yok olma sınırına geldiler. Alabademler Edirne bölgesinde yetiştirilen pek bilinmeyen gizem dolu bir güvercin çeşididir

 

 

 

AMBERİ GÜVERCİN

   Amberi güvercini Irjani, Urnari, Lebenon isimleriye dünya da tanınan güvercin türüdür. Rengi ve duruşuyla kendini kuş severlerine beğendirmesini biliyor çok güzel bir kuş çeşididir aynı zamanda filo uçucularından birisidir ve uzun süre yüksekten uçabilir.

   Çoğunlukla siyah renk tonuna hakim fakat kanat bölgesindeki turuncu renk tonuyla beraber ayrı bir güzelliğe sahip olmuştur .Boyun bölgesi siyah olmasından dolayı bazen mor rengi görünebilir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirimektedir başka bölgelerde görülmesi zordur.

 

 

ANADOLU CEMBER DÖVÜCÜ GÜVERCİN

   Anadolu Çember Dövücü güvercini Anatolian Ringbeater isimleriyle dünyada tanılır.Dünya çapında çok fazla bilinmeyen bür türdür. Trabzon, Bayburt, Gümüşhane ve Erzincan bölgerinde daha çok raslanılabilir bir cinstir.Bu bölgelerde de az sayıda yetiştirici bulunmaktadır.Bu ırk dünyaya türkiye sayesinde yayılmakla birlikte bayburt cinsi ırkla birbiriyle arkabadırlar.

    Çember dövücülüğün anlamı erkek kuşların dişelere yerde yaptığı cinsel gösteri şeklidir.Bu hareket genellikle erkek güvercin tarafından yapılır.Yerden en fazla 100 cm yükselerek hareketlerini yaparlar. Uçuş özelliği olan bir güvercin türü değildir.Havadayken bazen 4 veya 5 turluk harekjetler yaparak değerlerini arttırırlar.

 

 

 

 

ANKUT GÜVERCİN

  Türkiye'de kut,gud,gut gibi isimlerde kullanılmaktadır.Kökenleri Türkmenistan olan bu kuşlar türkiye'deki ırmaklarda yer alıyor.Türkler göç ettikleri zaman güvercinlerde dünya ya yayılmışlar.Ankut güvercinleri beslemek sünnet olmasına karşın bu devirde ırkımız ciddi olarak yok olmuştur.

  Şuan sadece Güneydoğu Anadolu da bulunurlar başka yerde bulmak çok zor . Nesli tehlikeye giren ırkalarımızdan sadece biridir korunma alınmaması durumunda yok olması fazla bir zaman almıyacaktır.Bölgesel olarak Diyarbakır bölgesinde bulunmaktadır

 

 

AZMAN GÜVERCİNİ

    Denizli asıllı güvercin türüdür. Bu güvercinlere genellikle denizli 'den hariç başka bir ilde raslayamazsınız .Şuan ki zamanlarda bulunan en nadir kuşlardan birtanesidir.Azman güvercinine sahip olan çok fazla kişi yoktur sınırlı sayıda kişiler sahiptir.

     Bu güvercin türünün diğer ismi ise denizli bangosu olarak halk tarafından verilmiştir.1980 yılından beri bu tür güvercininin sayısı biraz daha çoğalmaya doğru gidiyor.Azman güverci'nin yüz tipi diğerlerine göre biraz daha kısadır.

 

 

BAGDAT GÜVERCİNLER 

 

   Ülkemizde bağdat güvercinin çeşitli isimlerlede bilini bunlar ; Bağdadi , Bağdatlı ve Bağdadiye isimleri ile bilinir ve kökeni Irak'tır.Bu güvercin türünün sayısı gittikçe azalmıştır kalan bağdat güvercinlerine önlem alınması güvercinlerin korunması için güzel bir fikir olabilir.

   Yurdumuzda çoğalmakta olan  bu kuşlar diğer ülkelerde yetişen bağdat güvercinlerine köken ve kan harici bir benzerliği yoktur .Genellikle ülkemizdeki bu tür güverciler daha fazla Suriye Bağdatlarına benzerler.

   Bağdat güvercinleri'nin bir yerde yuvası olduktan sonra başka biryere gitmesi neredeyse imkansız gibidir.Bu nedenle çok değer verilen bir güvercin türüdür Aradan çok uzun zamanlar geçsede bu kuşlar yine seneler sonra yuvalarına dönecektir.Türkiye'de yetiştiği yöre olarak Güneydoğu Anadolu bölgesi'nde yoğunluktadır.

 

 

 

 

BANGO GÜVERCİNİ

   Güvercin türlerinden en  kapsamlı çeşitlerden birtanesi olarak bilinir. Diğer güvercinler'den biraz daha küçük olmasıyla dikkat çeker.Bango güvercini'nin geçmişi eskilere dayanır sekinci yüzyılda afrika bölgesinden gelmesiyle bilinir.Vücut olarak renkli olmasıyla birlikte herzaman uyumlu bir güvercin türüdür.

   Kafa yapısı büyüktür vücut orantısına göre , kafanın büyüklügüne göre gaga yapısı kısa ve kalın olarak şekillenir . Bango güvercini genellikle yüksekten uçmayı sever ve ortalama 1.5 saat kadar uçabilir.Türkiye'de yetiştirildiği bölge İstanbul olarak bilinir.

 

 

BASKA GÜVERCİN

    Baska güvercinler küçük yapıya sahiptirler.Marmara ve Ege bölgesinde yetişmiş şimdi ki zamanlarda farklı bölgelerde de bakılıyor.Yüzü ve gagası kısadır oldukça güzel bir görüntüsü vardır . Uçuş eğitimine göre yüksek seviyede rahatlıkla uçabilecek kapasiteye sahiptir.

   Baskaların kanat uç bölgelerinde 2 ve 7 arasında beyaz telek vardır.Bu tür güvercinlerin neredeyse her renkten olanı mevcuttur bulanabilir.Yavrularına çok sadıktır salındığı halde geri yuvasına dönecek kadar akıllı güvercin çeşitlerinden biridir.

 

 

 

BAŞTANKARA GÜVERCİN

  Baştankara adlı güvercinimiz dünyada "nun" ismiyle biliniyor.Ülkemizdeki bu güvercinler rahibe ismiylede tanınmaktadır.Güvercinin renk olarak rahibelerin rengini andırması sebebiyle bu isim kullanılmaktadır.

  Biraz irice ve orta büyüklüğe sahip bir güvercin türüdür .Gagası orta büyüklüğe sahip biraz kısa ve kalınlık olarak normaldir.Gözleri inci görünümlü parlak ve açık renktedir.Uçuşları çok fazla uzun sürmez kısa sürelidir.Havadaki görünüşüyle yerdeki görünüşü farklıdir uçarken daha güzel bir görüntü alır.Türkiyemizde en çok Güneydoğu bölgesinde yer alır.

 

 

BAYBURT GÜVERCİNİ

  Bayburt güvercini tam anlamıyla yerli bir kuştur.Erkek kuşların gagası daha kalın ve geniş dişilerin ki iste normaldir.Ayaklar kırmızı renkli ve paçası yoktur .Bu güvercinler çoğunlukla ürkek olurlar ve kanatları kuyruğunun üstünde taşır.

  Bayburt güvercinin özelliği sesinin çok güzel olmasıdır . Bu kuşlarda sesin kalınlığına inceliğine bakılmadan sadece sesin güzelliğine bakılır .Bayburt kuşunda aranan diğer özelliklerden birtaneside ses uzunluğunun kısa olmamalısıdır.Türkiye'de yetiştirildikleri yöreler İstanbul , Bayburt , Trabzon ,Gümüşhane ve çevreleridir.

 

 

 

BAYRAMLI GÜVERCİN

     Bayramlı güvercin karanfilli , payami türkiye de verilen isimlerdir. Dünyada bayroumi,beyrut,beyrouth isimleriylede bilinir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen filo türü bir uçucudur. Bu güvercinin renklerine tüm kuş besleyenler hayran oluyor yeşil boyun bölgesi ve kafa rengiyle parlak bir görünüm gösteriyor.

     Kanatları beyaz üzerinde siyah tonlarıyla mükemmel bir görünüşe bürünmüştür.Paçalı bir güvercin çeşididir,asil bir duruşu vardır. Gögüs bölgesi geniş ve diktir . Bu güvercinin yetiştiği bölge Güneydoğu Anadolu tarafındadır.

 

BULUDİ GÜVERCİN

     Buludi güvercinin civciv rengini andıran bir görüntüsü vardır kanatları açık sarı boyun ve kafa bölümü ise biraz daha koyu tondadır . Boyun kısmı uzun bir kuş türüdür Güneydoğu Anadolu bölgesinde oldukça yaygındır.Rehani, reehani, Syrian dewlap isimleriylede tanınabilir paçalı bir güvercin çeşididir.

    Görünümü çok güzel filo uçucusudur . Gagası beyaz renk tonlarına hakimdir. Kanatlarının uç bölgesinde gölgelenmiş gövde sarılığından vardır.Kuş besleyenler için en çok beğenilecek türlerdendir. 

 

DOMİNO GÜVERCİNİ

 

   Domino güvercinlerinin en en büyük özellikleri dönücü olmalıdır. Bu kuşlar görsel olarak siyah beyaz renklere bürünmüşlerdir çok güzel bir görüntüye sahiplerdir . Havada sert kanat çırpabilen hızlı dalışlar yapabilen bir güvercin çeşididir.Kafa bölgesi siyahtır boyun tarafı ve gövdesi beyaz renktedir. Kanatların üst bölgesi siyah kuyrukta ise hem siyah hemde beyaz renkler bulunmaktadır.

 

    Duruşu dimdik gagası ufak çok sert bir görüntüye sahip iyi bakıldığında çok fazla yükselme özelliği olan güvercin türlerinden biridir.Yöresel olarak İzmir ve Aydın bölgesinde bulunuyordu fakat tahminlere göre soyu tükenmiş ırklarımızdan biri oldu .

 

 

DÖNEK GÜVERCİN

   Dönek güvercini orta büyüklükte olmasına karşın uzun bir çeşitidir.Türkiye 'de yetiştirilen dönek güvercinlerde tepe ve paça gözükmez.Kuyrukta 14 tane telek tüyleri genellikle geniş ve uzun sayılabilecek kadardır.Gaga yapısı ise uzundur .Güverci'nin kafa ve kuyruk bölgesi beyaz gövde tarafı ise siyahtır bu nedenden dolayı bazen mavimsi bir görünüm alabilir. 

   Saldığınızda bir anda çabucak yükselebilir .Dönüş yaparken kanatlarının duruşu kuştan kuşa farklılık gösterilebilir .Türkiye'de yetiştirildikleri yöre ; Izmir, Bursa, Denizli, Ayvalık, Bergama, Keşan ve çevrelerinde sıkla görünmektedir .

 

 

 

FIRFIRLI GÜVERCİN 

    Güneydoğu Anadolunun  gözde kuşları arasında gözde kuşlarından  olan Fırfırlı güvercini  meraklıları tarafından özel bir yere sahipdir.Tipik üneydoğu Anadolu filo uçucusu olarak bilinirler. 

    Diğer bilinen adları " Mfattel"  " Syrian " " Dewlap " olarakda farklı isimlerini görebilirsiniz.Güçlü iskelet yapıya sahip bu cins çok olmasada kısa gaga ve orta uzunlukda ayaklara sahipdirler.

 

 

 

GÖĞSÜAK GÜVERCİN

   Göğsüak güvercin türü 6 gruba ayrılır bu güvercin çeşitleri şunlardır ; atlas,narinci,ciğeri,gökela,kürenk ve zeytuni isimleri verilmiştir.Bunlardan zeytuni ve atlasa paçasız güvercinlerdir. Paça olmayanlarda ise gögüs gülü bulunmaktadır.Diğer 4 tanesi ise paçalıdır.Hepsinde benek ve kolye vardır.Kolye denilen güvercin gögüsün bulunan "V" şeklindeki beyazlıktır.

   Kürenk ile gökela da şerit vardır ve diğerlerlerinde şerit yoktur.6 güvercinde de takka bulunmaktadır.Kanat telekleri ise vücutla aynı renktedir.Kuruktaki telek sayısı ise 12 tanedir.Bu güvercin çeşitlerinin tırnak ve gaga yapısı beyaz renkte olur.Yöresel olarak Diyarbakır bölgesinde yer alır 

 

 

HÜNKARİ GÜVERCİN

   Hünkari güvercini inanılmaz güzelliğe sahip bir kuştur . Osmanlı zamanında Manisa 'da bulunan Şehzade sarayında gelişmiştir."Hünkari"ismide burdan geliyor.O zamanlarda sadece saraylarda yetiştirilmesine izin veriliyordu bazı vatandaşlar gizli bir şekilde mağaraların içinde beslemeye çalıştılar . 

   Hünkarı güvercini Manisa ve İzmirde büyük ilgiyle karşılanan bir güvercin idi.Malesef ki ırkı Türkiye'de tükendi . Fakat son yıllarda bazı yetiştirici kişiler yurtdışına giderek türkiye 'ye getirdikleri saf kan damızlıklar ile bu kültürü hayatta tutmaya devam etmek için çalışıyorlar.Türkiye'de yetiştirildikleri yöreler İzmir, Manisa ve çevrelerindedir.

 

 

İÇAĞLI GÜVERCİN

   İçağlı güvercinler 6 gruba ayrılılar bunlar ; gümüşkuyruk,zengi,tahini,kara,miski,yusufi isimleri verilen kuşlarlardır.Bu kuşlardan tahini ve gümüş kuyrukta gögüste gül bulunmuyor.Diğer 4 tanesinde ise gögüs gülü vardır.Bu güvercinlerin hepsinin kanatlarında şerit bulunmaktadır.

   Şerit rengi güvercinin renginden biraz daha koyu olmalıdır.Gözleri ve gagaları ise hepsinin beyaz renklidir.Kuyruk telek sayısı 12 tanedir.Gagalarında siyah olması normal olarak karşılansada tercihen beyaz olması daha güzel oluyor .yöresel olarak en çok diyarbakır bölgesinde yetişmektedirler.

 

 

 

İSKENDERUN GÜVERCİNİ

   İskenderun bağdat güvercinleri içersindeki ilginç ve benzersiz bir yapıya sahiptir .İskenderun güvercinin gagası 4 cm kadardır ve aşağı doğru kıvrımlıdır . Bacak uzunluğu 11-12 cm civarındadır.Boyu ortalama olarak 43 cm olup kilosu aç haliyle 590 gramdır.

   Güvercinin başı beyaz gövde üst tarafı ise koyu kahvedir , kanatlar beyaz kuyruk tarafı ise gövde üst bölgesiyle aynı renktedir. Sert bi kanat yapısına sahiptir hızla yükselebilir ve yükseklere uçabilir . Bu güvercin filo uçucusudur .Türkiyede tahminen iskenderun ve çevresinde yetişmektedir.

 

 

 

İSPİR GÜVERCİN

    Gerek fiziksel yapılar gerekse o fiziğin üstündeki tüy desenleri ile harika bir güzellik içerisinde olurlar ispir güvercini.Güneydoğu Anadolu yöremizin Filo kuşları arasındadırlar.

     İnce narin ama bir okadarda dayanıklı bir yapısı olan bu cin çok yükseklere nokta denilen yerlerekadar yükselirler.Kostüm tasarımının  farklı olması Kırlangıça benzeyen yapısı ilk göze çarpan bu  ırk Mısır devletinin ulusal ırkı olarakda bilinirler.

 

 

 

İSPİR BAĞDATI GÜVERCİN

   Klasik iri yapısı uzun gövdesi ile orjinal İspir güvercininden çok farklı bir görünüşe sahiplerdir.Bu cins kuşların ve filo uçucularının merkezi olan Güneydoğu Anadolu da beslenirler genellikle.

    Büyük gözleri ve kimi kuşların görünüşleri  "İspir Güvercinine" benzemesinden dolayı bu Bağdat güvercini ırkına bu isim verilmişdir.

 

 

İSTANBULLU GÜVERCİN

    İstanbullu güvercinin genel özelliklerinden biri beyaza yakın ve tek renktir.Orta boylu bir kuştur.Takla atma gibi bir marifetleri yoktur.Ayaklarında patik bulunuyor ve tırnakları siyahtır.Kuyruklar selçuklu ırkına bağlı olduğu için fazladır fakat onun kadar çok değildir.Kuyruk telek miktarı 15 tane kadardır.Kafa bölgesi yuvarlak biçimdedir.

    Gözleri çakır veya kırmızı renklerinden biri olabilir.Kafa bölgesinde ön tepe bulunmamaktadır. Uçma özelliği olarak filo özelliğine sahiptirler.Çok güzel uçuş stilleri vardır biraz naz yapabilirler.Yuvasına ve yavrularına fazlasıyla düşkündürler.Bölgesel olarak Güneydoğu Anadolu tarafında yetişmektedirler.

 

 

 

KARAKAN GÜVERCİNİ

  Karakan cinsi güvercinler Suriye kökenli  olarak bilinmektedirler.Türkiyedede

oldukça besleyicisi bulunmaktadır.Sebebi şudurki Osmanlı imparatorluğu döneminde Suriye

Osmanlı yönetiminde idi ve ülkeler arası iletişim sık yapılır ve aynı topraklar sayılırdı.

Bilindiği üzere osmanlılar güvercin besleme konusuna dönemlerinde çok önem vermişler

ve dünyaya Karakan, hünkari, posta gibi ırkların temsilcisidir.

  Bu cins güneydoğuda illerimizde daha sık görülmektedir.Yabancı ülkelerde çok fazla rastlayamazsınız. Bu ırkın ayakları kırmızı renginde ve boyları kısacadır.Paça olmaz ve yelpaze kuyruklulardan, olup titrek hareket bunlardada görülür.Tırnaklar koyu siyah olur.Küçük gözlüdürler.

Fiziksel yapısı orta büyüklükdedir.Gözleri ise kırık beyaz, inci rengi ve orange tonlarda

olurlar

 

 

 

KARAKUYRUK GÜVERCİN

    Karakuyruk güvercinlerin çok ak bir rengi vardır .  Sadece boyun bölgesinde ve kuyruğu siyahtır .Geri kalan vücut kısmı bembeyazdır . Kanatları kuyruk üzerinde gezdirirler duruşları çok güzeldir ve kuşun sırt bölümünde kalp ismi verilen bir siyah leke bulunmaktadır.

     Kuşseverlerin en çok beğendiği kuş arasındadırlar . Karakuyruk ; Syrian Owl, Colored tail owl isimleriyle dünya bilinmektedir . Yerek bölgelerde ise bülbül ismiyle duyulmuştur . Yetiştirilip büyütüldüğü bölge Güneydoğu Anadolu taraflarıdır .

 

 

 

 

KARAPERÇEMLİ

     Kısa gövdesi kısa bacaklarıyla ilk göze çarpan özelliği ve paçasız oluşudur. Güneydoğu Anadolu kuşlarının tipik özelliklerinden biri olan filo uçuş kuşlarından biride Karaperçemli güvercinidir.

     Bir diğer ismi olan Abu abse güvercini besleyiciler tarafından aranan kuşlar arasındadır.

 

 

 

 KELEBEK GÜVERCİN

   Kelebek güvercini dik duruşlu yüksek yapılı bir türdür .Gögüs yapısı olarak diğer kuşlardan daha geniş bir yapıya sahiptir.Bu güvercinin kuyruğu 14 telekten oluşur.Kelebek güvercini solo uçuşlarıyla daha çok bilinir.Uçuş süreleri yapılan antremanlara bağlı olarak uçarlar.

   Uçuş süreleri ise 30 ile 120 dakika arasında değişmektedir.Yükselişe geçtiklerinde aniden çabucak yükselirler bazen yükseldikleri zaman gözden gitmeleri bile mümkün olabiliyor.Kendi başlarına yerdeyken kolayca kalkmazlar.Türkiye'de Balıkesir , Bursa , İzmir , Manisa taraflarında yetişirler. 

 

 

KEŞPİR GÜVERCİN

    Keşpir güvercini ilk olarak eğik karga burnu dediğimiz alacalı kostüm yapısıyla dikkat çeken paçasız bir çeşit kelebek - Adana - Kınıfırlı karışımı andıran fiziksel bir yapıya sahipdir.

   Güneydoğu anadolu bölgesinde beslenen bu cins dünyada Arans adıyla bilinirler.Bir filo uçucusu olan keşpir yuvasına en sadık güvercinler arasında  yer almaktadır.

 

 

KETME GÜVERCİN

 

   Ketme güvercinler kendi aralarında farklılıklara ayrılırlar bunlar Ketmeciğeri,Bozak,Ketmeatlas,Ketmekürenk,

Ketmeyusufi,Ketmegökela isimleriyle 6 çeşide ayrılmıştır.

Ketmekürenk ve ketmegökela nın ayak bölgesi paçalıdır.

Diğerlinde ise ayaklarında paça yoktur.

Paçası olan iki güvercinin üstünde gögüs gülü olmaz.

 

   Paçalı olamayan grupta ise gögüs gülü bulunmaktadır.

Bu 6 güvercinde de takka vardır , takka vücut rengiyle bir renk olamalıdır.

Bu güvercinlerin kuyruk telek sayıları 12 tanedir.

Ketmelerde gagasıyla göz arasında olan bölgede beyazlık olmak zorundadır.

Ketme güvercinler bölgesel olarak diyarbakır tarafında daha çok yetişmektedirler

 

 

 

KINIFIRLI GÜVERCİN

    Güneydoğu Anadolu bölgemizin kuşları  arasında olan kınıfırlı güverciniShikli, shicki, Lebanon olarakda dünyadaki diğer isimleriyle bilinirler.

 

    Bir çeşit Posta güvercinini anımsatan fizik yapısı doğa şartlarına dayanıklı

ve Adana kuşları gibi bir filo uçuş kuş cinsindendir.Toprak rengine ve siyah

koyu renklere hakim olan bu ırk besleyicileri tarafından meraklı bir kitleye

sahipdir.

 

 

 

KIZILBAŞ GÜVERCİN

 

 

    Kızılbaş güvercin ırkının genel özelliklerine bakarsak hepsinin renk çeşitleri aynıdır,sadece renk tonları farklıdır.Kızılbaş ırkın tamamı takkalı güvercinlerdir.Bu çeşit kuşların kafa bölgeleri ile beraber boğaz yapısına kadar miğferli'dir.Kızılbaş güvercinlerinin ayırt edici bir başka özelliği ise kanat teleklerinden 4-5 adedinin uç bölgelerinde güvercinin kendi renginden olmasıdır.

    Aynı durumda kuyruk teleklerinin de tamamı kuşun kendi rengiyle bir olmalı.Bu güvercin çeşitlerinin kalan bölgeleri ise tamamen beyaz olmalıdır.Kuyruklarında 12 tane telek vardır.Genellikle Diyarbakır bölgesinde bulunurlar.

 

 

 

 

KUMRU

   Kumrular uçmaktan çok sesleriyle ön plana çıkarlar.Güzel bir kumrunun gövde yapısı kesinlikle ufak olmalı.Ses yapısında tiz olmalı ve uzun süre boyunca ötmeli.Gagası ve ayakları kırmızı olması gerekiyor.Karakter olarak son derece sakin bir kuştur.

   Yavru konusunda çok verimlidir .Gözleri iri ve simsiyah olmalıdır gövde rengi çok fazla önemli değil.Çok olmasada kısa süren uçuşlar yaparlar ve yere iniş sorunları yoktur rahatlıkla uçabilirler ve gayet geniş iniş yaparlar.Genellikle Türkiyemizde Sivas ve çevresinde yetişmektedir

 

 

 

 

MALATYA GÜVERCİNİ

  Malatya güvercini ilk bakıldığında sportif ve zarif bir yapı görünümünde . Birden fazla güvercin türünün sahip olduğu özelliklerin hepsini kendisinde birleştirmiş olarak biliniyor. Görünüm olarak diğer süs güvercinlerinden daha güzel durduğunu söyleyebiliriz . Ayaklarında 15-20 cm kadar paçalar bulunmaktadır.

   Malatya güvercinin bir çok renkli çeşitide bulunmaktadır.Taklacı adı verilen kuşlara inat inanılmaz taklalar atabilen bir güvercin çeşitidir.Havada o kadar çok takla atmaya başlar ki kanatları artık kanama noktasına gelir ve kanatlarının patlamasına sebep olur.Türkiye'de yetiştiği bölge olarak genellikle Malatya'da bulunur.

 

 

 

MAZONİ GÜVERCİN

   Mazoni güvercin filo uçucusudur.Şekil olarak ise gri yuvarlak kafa görüntüsü vardır.Boğaz bölgesi siyah bir renktedir.Kanatları siyah ve kuyruk üzerindedir.Kuyrukları yere değecek şekilde uzun ve siyahtır . Orta boylu bir güvercin türüdür.

   Bazen bakıldığında tüylerinde yeşilimsi ve mor bir renk görebilirsiniz.Kafa yapısı olarak dik ve yuvarlaktır.Fakat bu güvercinlerin kanat sesleri kulaklara pek hoş gelmez.Mazoni tarzı güvercinler genellikle güzellik yetiştirici kişiler için uygundur.Genellikle Güneydoğu Anadolu tarafında gelişmektedirler.

 

 

 

MEVERDİ GÜVERCİN

   Genellikle Güneydoğu Anadolu çevresinde bulunan en önemli ve değerli ırklarımızdan birisidir . Diğer güvercinlerden farkı , diğerler güvercinlerin 4 ana renkten oluşmasına rağmen meverdi sarı ve kırmızı renk tonlarına sahiptir.Kusursuz bir desene sahiptir.

   Bacakları oldukça uzun ve paçasız olmalıdır. En güzel özelliklerinden birtanesi dik bir duruşunun olması . Kanatları kuyrularının üzerinde tutuyor kuyruğu normal olarak yere değecek şekilde . Meverdi Güneydoğu Anadolu'da yetişen bir güvercin türüdür .

 

 

 

MISIRİ GÜVERCİN

 

   Mısıri güvercini genel ırk bakımından geniş aralıklı özelliklere sahiptir.En dikkat çekici ve ismininden de belli olunduğu gibi mısır büyüklüğünde gagası vardır.Bu nedenle en kısa gagaya sahip güvercinler arasındadır. Çoğunlukla kırmızı ve sarı tonlar göz renklerine sahiplerdir az da olsa siyah renkli gözleri olanları da bulunmaktadır.

    Yavru bakmada çok iyidirler hastalıklarda oldukça diklerdir yıkılmazlar yuvalarına çok düşkün bir güvercin çeşitidir.Yalnız bu güvercinlerin pek uçuş özellikleri ya da oyunları yoktur fakat bazı mısırilerin dalış gibi yetenekleri göz ardı edilemez.

     Gökyüzünde kalma süreleri sizin güvercininize nasıl baktığınıza bağlı ona göre kısa yada uzun olabilir.Gün içinde sürekli uçup hava da uzun sürelerce kalabilirler bünye olarak sağlamdırlar.

 

 

 

 

MÜLAKAT GÜVERCİN

   Mülakat güvercinlerin kuyruk üzerinde yağ bezesi bulunmaktadır. Kuryuk telek sayısı 12 adettir.Güvercin çeşidi olrak bursa ırkına çok benzer bir görüntüsü vardır.Bazen bu güvercinlerde 14 tane telek sayısı bulunmaktadır.

   Kafa biçimi renk biçimi bu tarz güvercinlerde biraz daha farklıdır.Mülakatların ayakları diğerlerine göre biraz daha kısa olur.Gagası lekesiz ve beyaz onlar daha çok istenilen güvercin tipidir.Mülakat güvercin ırkı gün geçtikçe daha çok azalmaya doğru gidiyor.

   Bursa çevresi ve İstanbul'da bu tarz güvercinlere artık az raslanmaktadır.Yuvalarına bağlılıklarıyla ön plana çıkmaktadırlar.Bölgesel olarak Bursa çevresi ve İstanbul da yer alıyorlar.

 

 

 

 

 

MÜSEVVET GÜVERCİN

     Müsevvet güvercinler filo güvercinleri arasında en çok besin tüketen bir güvercin türüdür . Diğer çeşitlerde bir farklı daha asil olması duruşuyla uçuş şekilleriyle tam olarak karizmatik bir güvercin görüntüsü veriyor . Gaga yapısı diğer güvercinlere nazaran biraz daha eğiktir.Renk olarak simsiyah bir renge hakimdir göz çevri kırmızı içleri ise siyahtır.

     Ayak bölgesi paçasız kırmızıdır.Kuyruk bölümünde "V"şeklinde beyaz renk hakimdir . Gögüsü dik ve öndedir.Gaga üzerinde beyaz bir tepe hakimdir.Yuvasına çok bağlı bir güvercindir gökyüzüne doğru bıraktığınızda birden yükselir ve uzun süre uçabilir yorulduğunda şaşırmadan yuvasını bulabilir.Türkiye'de bölgesel olarak Güneydoğu Anadolu tarafında yetişmektedir.

 

 

 

NAKIŞLI GÜVERCİN

    Nakışlı güvercin görünümüyle ne kadar güzel bir güvercin olduğunu belli ediyor adınında üzerinde olduğu gibi nakışlı bir görünüşe sahiptir.Siyah kafalı siyah vücutlu kuyrukta ve kanat uçlarında ise siyah beyaz bir görünüm vardır beyazlar yan şerit şeklindedir kanatlar kuyruk üzerinde taşınıyor.Gögüs bölümü biraz daha oval geliyor.

    Kafa yapısı dik gagası kısa ve kalındır . Rengini siyah olması nedeniyle bazen mavimsi gibi görünebilir . Bu güvercin filo uçucusudur . Havadaki görüntüsü görülmeye değer yerden bayağı bir yükselebilir havada kalması nasıl bakıldığına bağlı iyi beslenirse uzun süre kalabilir. Türkiye genelinde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişirler.

 

 

 

ORYANTAL GÜVERCİN 

    Oryantal güvercin görünüm olarak orta boyda bir güvercin türüdür.Kuşun duruş şekli dik ve harikadır . Vücut serliğiyle orta yükseklikteki duruşuyları herkesi kendine hayran bırakıyor.Kafaları çok düzgün ve yuvarlak biçimlidir.Gögüs olarak geniş bir yapıya sahiptir.Bacakları normal uzunluğa sahiptir , Koyu bir kırmızı renge hakim olup paçası yoktur. Bu güvercinlerde arka tepe ön tepe bulunamaz.Kanat olarak biraz düşüktür .Kanatlar kuyruk altından taşınıyor.

    Bazende bu tarz kanatları kuyruk altında taşıyan Trakya makaracıları vardır.Kanatlarını yere değdirmemeli yoksa çok değer kaybeder.Oryantal güvercini performansıyla ve fiziği ile çok dikkat çekici bir görüntüye sahiptir.Eğitim vererek iyi uçuş yaptırabilirsiniz havada makara yapabilir.Diğer özelliklerinden biride uçuşa kalkarken daireler çizerek kalkışa geçmeleri bu özelliği ile çok güzel bir görünüm oluyor gökyüzünde. Oryantal güvercini bölgesel olarak Trakya yöresine aittir orada gelişimlerini sürdürürler.

 

 

 

ÖDEMİŞ GÜVERCİN

 

   Yıllarda ödemiş ve çevresi etrafında yetişen en dikkat çekici kuşlardan biridir . Saf ve güzel olan bu güvercine ödemiş meraklıları kendi yerlerinde bu güvercinleri koruyorlar.Verilen eğitimler sonucunda dönüş yapabilen uçarken sivrilebilen bir güvercin çeşididir.

    Ödemişe has olarak belirgin bir güvercindir. Hemen hemen her rengi mevcuttur performansı mükemmel olup görülmeye değerdir.Ödemiş sakinleri bu güvercine takma isim olarak "ödemiş kelebeği" adını vermişlerdir Bölgesel olarak sadece ödemişe has olan bu güvercin güzelliğiyle ne kadar ilgi çekici olduğunu herkese gösteriyor.

 

 

 

 POSTA GÜVERCİNİ

   Diğer güvercinlere nazaran biraz daha yapılı ve gramajı yüksektir kafa tipi çok düzgün ve yuvarlak şekli vardır.Gözleri iridir , inci gözlü olanları daha çok makbuldür.Göz renkleri farklıdır kırmızı bir rengi vardır.

  Posta güvercininde soy çok büyük bir önem taşır.Bu güvercinlerin fazla renk çeşidi bulunmaktadır.Posta güvercini yetiştirmek diğer güvercinlere göre biraz daha manevi değer ve maddi kayıp demektedir.

   Belli hastalıklardan korunması için aşısını olması gerekmektedir uçuşa tam anlamıyla alıştırmalısınız.Posta güvercinine fazla özen gösterip bakmak şart.Türkiye'de bu güvercinin yetiştiği yerler İstanbul, İzmir, Bursa, Manisa bölgeleridir.

 

 

 

SELÇUK GÜVERCİNİ

    Selçuk güvercini havada uçarken ters takla atabilme yeteneğine sahiptir.Çoğunlukla irili ve yuvarlak başlıları vardır.Selçuk güvercinin bir çok çeşidi bulunmaktadır bunlar beli kısa olanlar , beyaz ağızlı , gaganın vücuda doğru kavis alanı , kuyruk telek sayısı fazla olanları vardır.

 

     Selçuk güvercinleri yetiştirenler bu zamanlarda bayağı bir azalmaya başladığını görüyoruz .Bu ırkın eskişehirde de var olup olmadığı söylentiler arasında yer alıyor.Konyada çoğunlukta olan bu güvercinler artık yavaşça tükenmeye başlıyor 

 

 

 

SAFRA GÜVERCİN

   Şafra güvercini filo uçucusudur.Havada görünümü çok etkileyici olup gögüsleri biraz öne doğru çıkıktır ve geniş yapıya sahiptir.Şafraların renk çeşitleri fazladır beyaz renkte ve pul'lu tiplere sahiptirler birazda istanbullu güvercinlere benzerler fakat vücutları biraz daha yapılıdır ayakları da oldukça uzundur.Burunda yoğun et bulunması diğer benzer cinslerden ayırt edilmesine sebep olabilir.

    Tip olarak kafa yapısı beyazdır kanatları beyaz yoğunlukta olmasına rağmen aralarda hafif açık sarılık vardır.Kanatları kuyruk üzerinde taşırlar . Dik kafalı karizmatik bir duruşu vardır.Bölgesel olarak Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmektedirler.

 

 

 

SIRTIKIZIL

  Türkiye'de genelde güneydoğuda yetiştirilmektedir."Sırtı kızıl" diğer adıyla "Abalı"diye adlandırılabilir.Bu güvercinlerin orjinalı Lübnanda yetişmektedir.Dünya'da ismi "İrifli" olarak bilinir.Bu tür güvercinler desenleriyle ön plana çıkarlar çok etkileyen bir yönü vardır.

  Çok nazlı bir yapısı vardır türemesi kolay değildir bu nedenle kümeste yaşamayı sevmezler sadece merakı olan kişiler bu tür kuşları beslemek isterler . Az olmaları nedendiyle çok değerlidirler .

 

 

 

TAKLA GÜVERCİNİ

   Taklacı güvercinin yetiştirilme gerekçesi iyi takla atabilmek ve bu özellikte en üst seviyeye çıkabilmektir ve bu kendine has özelliklerini korunması anlamınada gelir.Ülkemizde taklacı diyince insanların aklına hemen mardin geliyor.Aslında hemen hemen her şehirde taklacı güvercine raslamak mümkün .

   Taklacı kuşun performansı herzaman çok önemlidir bu nedenle beslenmesi düzgün olamalıdır çok yorulmaması için herzaman güçlü tutulmalıdır.Türkiye'de bölgesel olarak yurt genelinde bulunmaktadır.

 

 

 

TAKLAMBAÇ GÜVERCİNİ

 

  Taklambaç güvercini Anadolu Selçuk Devletiyle beraber geldiği biliniyor.Tahmini 1000 senelik anadolu tarafında bilinen bir ırkımızdır. Konya halkı bu güvercine "dındık" ismini takmışlar bu ismin kelime anlamıda gaga demektir.

   Çok küçük gagaya sahip olan güvercine bu ismi takmışlar . Fakat şimdi soyu gittikçe tükenenler arasına girdi, tahminen Konya dışında başka biryerde rastlanması mümkün olmayan, kalanlarda eski kuşçulardadırlar.

   Zaman geçmeden eskiden bugüne gelen bu ırkı korumak için önlemler almak gerekiyor . Genellikle Türkiye 'mizde Konya'da yaygın bir güvercin türüdür.

 

 

 

TAVUSKUYRUK GÜVERCİN

   Tavuskuyruk güvercini bir form kuş türüdür. Yapısal olarak çok güzel ve dikkat çekici bir özelliğe sahiptir.Genelde çoğu kuş besleyenlerin en çok beğendiği kuşlardan birtanesidir.Çoğunluklada bu tür güvercinler sergilerde kullanılırlar.Bu güvercin güzel olmasına karşı kanat sesi kulağa hoş gelecek kadar güzel değildir.Tavuskuyruk güvercinine verilen bir kaç isim daha vardır ; 

   Hendavi,Kırkkuyruk,Ganrık,Teskel,Tersgel,Hindi,Fenerkuyruk,Sepetkuyruk bu isimlerde bu güvercine verilmiştir.Genel olarak Türkiye'nin her bölümünde bulunabilecek bir güvercin çeşitirdir.

 

 

 

VAN YÜKSEK UÇUCUSU 

 

   Van yüksek uçucu güvercinleri yüksekten uçarlar uzun süre gökyüzünde kalabilirler neredeyse havada hiç takla atmazlar inmeye yakın takla atmaya başlarlar ve kanatları kanaya kadar takla atıp dimdik aşağı şov yaparak inerler . İzlerken çok güzel bir görüntü sunar.

   Kuyruk rengi siyah gögüs rengi beyaz ve en güzeli çok harika bir duruşa sahiptir.Yükse bölgedeki kuşlar genellikle bu şekilde gökyüzünden aşağı çok fazla inmezler çünkü sürekli uçmaya alıştıkları için pek aşağıda olmayı sevmezler yorulduklarında ise hazır suyu olursa direk suyunu içmeye başlar . Bölgesel olarak Van bölgesinde çoğunlukla gözükmektedir diğer bölgelerde tahminen pek bulunmamaktadır.

 

 

 

YAŞMAKLI GÜVERCİN

   Karabaş güvercinin özellikleriyle hemen hemen aynı fakat gaga'nın alt bölgesinde boyun tarafına uzanan sakala benzer beyaz tüyler bulunmaktadır.Bu beyazlık uzunluklarına göre güvercinlere farklı isimler koyulabilir.

   En uzun olanı ise yaşmaklıdır . Fakat yaşmaklılar zikirli gaga yapısı ile asla kişiler tarafından istenmeyen bir durumdur.Türkiyemizde yaşmaklı güvercini Güneydoğu Anadolu bölgemizde yetişmektedir.

 

 

YOZ GÜVERCİN

 

  Yoz güvercini Denizli'de yetişmektedir.Bu güvercinler ortak özelliği dalıcı olmalarıdır.Fiziki açıdan farklılıklar gösterselerde genelde hep aynı özelliklere sahiptirler.

  Bu güvercinler ırklarında kanat sesleri oldukça yüksek kulak zevkinize ters gelen bir ses biçimi vardır.Denizli'ye özgü bu güvercin başka bölgelerde pek görünmez çoğunlukla ege bölgesi tarafında sınırlandırılmaktadır .

 

 

 

 

 

 

BURMALI GÜVERCİN

   Güneydoğu Anadolunun filo uçucu kuşlarının arasında yer alıyor. Kanatlarında siyah tonlarında füme rengidir uçlarında ise siyah kalın çizgiler bulunmaktadır.Baş rengiyle kanat rengi aynıdır.

  

   Kanatları kuyruk üstündedir.Orta boylu uysal bir güvercin çeşitidir.Eğitimi verildiğinde hızlı uçuşlar yaparak havada güzel görsel bir görüntü yaratabilir . Yuvasına düşkün kuşlardan birtanesidir.

 

 

 

BURSA GÜVERCİNİ

   Bursa güvercini çok sakin bir yapıya sahiptir fakat uçuşa geçtiğinde telaşlı bir hale dönüşür . Bu güvercini en büyük özelliklerinden birtanesi uçuşa alıştırdığınız taktirde 4 veya 5 saat kadar uçabilir sert kanat atışlarıyla oldukça yükseklere çıkabilir.

   Bu güvercinler tahmini 10 güvercinli gruplar oluşturularak uçurulur.Saldığınız taktirde oldukça fazla açılabilirler fakat yere inişte zorlanırlar . Duruşu dik hareketli ve neşeli bir güvercin çeşitidir.Göz çevresi etli bir yapıya sahiptir . Kanatları vücuduyla orantılı olarak normal bir uzunluğa sahiptir.Türkiyede yetiştiği bölgeler , Bursa, İstanbul, İnegöl ve çevrelerindedir.

 

 

ÇAKAL GÜVERCİN

   Çakal güvercin günümüzde hızla azalmaktadır. Ülkemizde en çok yetiştirildiği yerler Marmara ile Trakyada önceki gibi fazla ilgi görmemesi sonucunda gün geçtikçe soyu tükenmeye yüz tutmuştur Kentimizde bu bölge dışında başka herhangi bir bölgede pek raslanan bir cins değildir.Kuyruk telekleri tamamen beyaz olur arada başka rek tüyü bulunmamaktadır .

   Çok uzun süre uçma özelliğine sahip olan çakal güvercin ortalama olarak 3-4 saat kadar uçabilme yeteneğine sahiptirler.Renk olarak kızıla yakın kıpkırmızı bir renge sahiptirler.Kuyruk telekler 7 de 7 olmalıdır birbirinden farklı olmamalıdır.

 

 

ÇAKÇIRLI GÜVERCİN

 

   Çakçırlı güvercinler dik duruşu , geniş gögüsü ve farklı renkleriyle güvercin meraklıları'ın baktığı bir form güvercinidir.Mavi,sarı,kırmızı ve siyah renkleri beyaz renkle birleştiğinde harika bir kabinasyon ortaya çıkacaktır.Başlarında perçem bulunmaktadır.

   Bu güvercinlerde ayak tırnaklarına kadar paça uzanır.Kafalarının iki bölgesinde yanaklar bulunmaktadır ve yurdumuzda yanak yamalı olmayan güvercin daha çok olarak beslenmektedir.Çakçırlı güvercin bölgesel olarak Ortadoğu Kökenli bir güvercin çeşitidir.

 

 

ÇİÇİ GÜVERCİN

  Çiçi güvercinin gögüs kafesinde parçalı gül deseni bulunuyor ve geniş olarak yer kapsıyor.Çiçelerin çoğun ön tepe bulunuyor . Bu güvercin küçük gaga yapısına aittir.Burnu beyaz ayakları paçasızdır.Ağırlığı ortalama 250 300 gram civarındadır.

  Gözleri siyah göz etrafı beyaz renklerle çevrilidir.Ufak bir gerdana sahip olup ayakları tozluksuz ve kırmızıdır.Bölgesel yer olarak Şanlıurfaya ait bi güvercin çeşitidir .

 

 

 

 

ÇORUM GÜVERCİNİ

   Çorum güvercinin değişik bir özelliği ayak yapılarında paça bulunmaması bu güvercinin ayak yapısından dirsek aşagısında tüy bulunmamaktadır.Dirsek aşağısında tüyü olan kuşlar değer kaybederler.

    Çorum güvercinin diğer dikkat çekici özelliği ise kuyruk teleklerinde güvercinin kendi renginin olması , kanat teleklerinde ise beyaz olmasıdır.Kanatlarındaki beyaz telekler 7-10 telek arasında değişir.Gövde alt bölgesi beyazdır.Bu güvercin oyun esnasında 5-8 arasında takla atabilir.

   Bazıları hızla yükselir yorulmaya başladıkları an inişe geçerler .Bölgesel olarak Çorum ve Yozgat çevresinde yetişmektedirler.

 

 

 

DEMKEŞ GÜVERCİN

   Demkeş güvercinleri oyun ve uçuş için değillerdir. Fizik güzelliği ve ötüş farklılıkları için yetiştirilmektedir.Demkeş güvercinleri "dem çekme"ismi verilen ötüş tarzı önemlidir.Dem çekme dakikası 40-45 dakikadan kısa olmamalı.

   Demkeş güvercinler iyi yapılı ve gramajlı olurlar , kanatlarını kuyruğunun üstünde taşır.Boyun kısmı kısa ve kalındır.Gögüse bölgesi oval geniş ve yuvarlaktır.Kendine has bir duruşu vardır ayakları normalinden kısadır. 

   Bu güvercinin yavru verimliliği fazla iyi değildir.Çiftleşme zamanında perçemi göze kadarsa gözlerin üzerinden kakülleri makas aracıyla kesebilirsiniz.Türkiye'de marmara ve ege bölgesinde yetişen bir güvercin türüdür.

 

 

DERVİŞALİLER GÜVERCİN

   Dervişaliler güvercinleri dünyada Syrian Taqlaji ismiylede tanılırlar . Boyun ısmı uzun ve diktir siyah renkli fakat kafa üstünde kalın bir beyaz renk hakimdir . Kanatları kuyruk üzerinde taşırlar kuruk bölümü kafa üstündeki beyazlıkla aynı tondadır .

   Filo uçucusu olan bu kuşu havada uzun süre kalabilir yuvaya düşkündür . Kolay kolay yaşadığı yeri kaybetmezler bu güvercinler Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir.

 

 

 

 

DOLAPÇI GÜVERCİN

   Dolapçı Güvercini dik duruşu , uzun gövdesiyle , kısa bacaklarıyla , orta büyüklükteki ve farklı renklerdeki gözleriyle dikkat çekmektedir . Çok fazla uçamayan bir güvencin türüdür yaklaşık olarak 30 ve ya 40 metre kadar kısa süreli uçuşlar yapabilir.

   Alıştırmaya bağlı olarak 15 ve 120 dakika arası uçuş yapabilir ve kuvvetli kanat atışlarıyla dikkat çeker .Kırmızı, mavi, siyah gövde rengi vardır.Kafa rengi ve kanatları beyazdır.Karakter olarak uysal ve kolay yönetilen bilen bir güvercin çeşitidir.Türkiye 'de en çok Denizli , Isparta , Burdur ve çevrelerinde yetişmektedir 

Tekirdağ güvercin, İstanbul güvercin,Edirne güvercin,Bursa güvercin,Kırklareli güvercin,Çanakkale güvercin,Balıkesir güvercin, satılık güvercin ilanları,satılık güvercin, Trakya güvercin,Türkiye güvercin ilanları burada www.trakyaguvercin.com


trakyaguvercin.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından trakyaguvercin.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.