info@trakyaguvercin.com     282 361 3883

Haber / Makale Detayı

Güvercin Hastalıkları ve Tedavileri

Güvercin Hastalıkları ve Tedavileri  

1) Salmonella(sallabaş-dönbaş): Salgın boyutunda çok ağır seyreden ve çok ciddi hasarlar bırakabilen bir hastalıktır. Genelde kalabalık ve hijyenik olmayan kümeslerde görülür.
       TEDAVİSİ: Hastalığın etkili bir tedavi yöntemi yoktur. Eğer bir kuşunuzun bu hastalığa yakalandığından şüpheleniyorsanız diğer kuşlarınıza koruyucu aşı yaptırabilirsiniz. Hasta olan kuşlar diğerlerinden ayrılmalı fakat aşılanmamalıdırlar. Bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için b12 vitamin takviyesi yapılabilir. Bu konuda birçok kişinin farklı yöntemlerle uyguladığı tedaviler söz konusu olsa da kesin olarak yapılan bir tedavi daha doğrusu üzerinde uzlaşılan bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu farklı tedavileri öğrenmek isteyenler mesaj yoluyla bizlere ulaşırlarsa onlara bir döküman halinde bu bilgileri verebiliriz.

2) Göz Nezlesi: Tedavisi çok basit olmakla birlikte bulaşıcı bir hastalık olduğu için çabuk tedavi etmemiz gereken bir hastalıktır.
       
 TEDAVİSİ: Her eczaneden bulabileceğiniz Tetra 250 mg antibiyotiği alıp kapsülün içindeki tozu az miktarda kuşunuzun gözüne 2-3 gün (hastalık geçinceye kadarki süre) uyguladığınızda kesin sonuç vermektedir.

3) Çiçek Hastalığı: Yine bulaşıcı ama tedavisi olan bir hastalıktır. Önlem için hasta kuşları ayırmanız gerekir.
        TEDAVİSİ
: Hastalık çok ilerlemişse kuşun uzun bir tüy parçasıyla ağız kısmındaki yaraları patlatmalı ve ıslak mendille iyice temizlemelisiniz. Sonra 3-4 gün boyunca GAMBAMİX adlı ilacı ağız yoluyla günde bir adet olmak üzere kuşlarınıza verin. Sonuç verecektir.

4) Güvercinlerde Kabızlık: Özellikle yavruluk döneminde görülen bu problemin çözümü de oldukça kolaydır.
         TEDAVİSİ: Yavru kuşlara arada bir zeytinyagı içirin ve ayrıca dışkısını yaptığı bölümdeki tüyleri makasla keserseniz çözüm sağlamış olacaksınız.

5) Güvercinlerde İshal: Bu hastalığın gerçekten çok basit bir çözümü vardır.
          TEDAVİSİ: Güvercinlere verdiğiniz yemin içerisine biraz pirinç katarak bu problemden kurtulabilrsiniz. Aynı zamanda başka bir çözüm yolu daha var. İlk anlatılan yoldan çözüm sağlayamayanlar bu yöntemle kuşlarını tedavi edebilirler. Narın kabuklarını rendeleyip çaydanlıkta kaynatın. Sonra bu suyu süzün ve kuşlarınızın suluğuna direkt olarak koyun.

6) Burun Akıntısı: Bu problem ve buna ek olarak kuşlarda hırıltı yapma olarak tanımlanan hastalığın tedavisi aşağıdaki gibidir.
          TEDAVİSİ: Bu hastalığa yakalanan güvercinlerinize KLASİD  500 isimli haptan her gün bir hapın 3 te 1 i kadar 3 gün boyunca verdiğinizde kuşların bu sorundan kurtulduğunu göreceksiniz. 

7) Güvercinlerde Dış Parazitler: Öncelikle güvercinlerinizde böyle bir problemin yaşanmamasını istiyorsanız, güvercinlerinizi  özellikle yaz aylarında ve kış aylarının güneşli ve rüzgarsız havalarında banyo yaptırmanız gerekli.
          TEDAVİSİ: Blotic isimli ilacı 5 litre suya bir kapak ölçüsünde döküp kuşlarınızın kafalarını bu suya sokmadan tüm vücudunu sokarak birkaç saniye bekletmeniz yeterlidir. Dikkat edilecek husus kafasının kesinlikle bu suyla temas etmemesidir.

8) Güvercinlerde Görülen Ur Ve Kesin TedavisiDekort iğnenin suyu ile streptomisin in tozunu karıştırın. Streptomisin tozunu küçük bir şişede dekortun suyunu şırıngayla çektikten sonra şişenin içine boşaltıp çalkalayın. İnsülin iğnesinin 1/10'unu UR'un tam ortasına vurun. Yalnız dikkat edilmesi gereken şey tek bir noktaya vurulmasıdır. Ur büyük olduğu zaman 5 gün devamlı aynı miktarda verin sonra 3 gün ara verip berovit takviyesi yapın. Sonra 3 gün daha devam edin. Ur iyice küçüldükten sonra hata yapıp yine aynı miktarı vermeyin. Kuş bayılabilir hatta ölebilir. Ur küçüldükçe miktarı azaltın. Her eczanede bulabileceğiniz bu iki iğnenin maliyeti yaklaşık 5 liradır. 

PHA'nın NOTU: Bu yukardaki tavsiyeler, bir bakıcı deneyim ve tavsiyeleridir. Siz bir Veteriner Hekime danışmadan, hastalığınızı tam teşhis ettirmeden, uygulamaya rastgele başlamayınız... 

Güvercinlermiz için hastalık sırasında ne gibi ilaç ve yöntemler uyglayabiliriz. PHA/Babaeski/Özel haber - 


trakyaguvercin.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından trakyaguvercin.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.